مرتضی محبی فر
فرماندار شهرستان جغتای

    .
۱۳۹۸/۰۶/۲۶

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تاکید کرد؛

توسعه پایدار مناطق کم برخودار، اولویت اول اقتصاد مقاومتی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر رفع کاستی های موجود در حاشیه شهر مشهد گفت: توسعه مناطق کم برخودار اولویت اول اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، حسن جعفری در همایش ائمه جمعه استان کرمان که در هتل ولایت برگزار شد، با اشاره به حضور سالانه 30 میلیون‌ زائر داخلی و 6 میلیون نفر زائر خارجی در مشهد، اظهار کرد: این مسئله باعث ایجاد حجم قابل توجهی تردد به استان می شود که هم ‌می‌تواند از لحاظ اقتصادی خوب باشد و هم ‌اگر نکات لازم رعایت نشود امکان دارد مشکلات فرهنگی برای استان ایجاد کند.
جعفری اولویت اول اقتصاد مقاومتی را توسعه مناطق کم‌برخوردار دانست و گفت: در حاشیه مشهد ۱میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حاشیه نشین زندگی می کنند که با معضلات زیادی از جمله در حوزه های دینی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند لذا باید برای رفع این مشکلات اقدام شود.
وی ضمن بیان اینکه اولویت دوم مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی مهاجرت معکوس است، ادامه داد: علاوه بر اقداماتی که در حاشیه مشهد به منظور جلوگیری از حاشیه نشینی توسط دستگاه های ذی ربط صورت می گیرد باید شرایطی فراهم کنیم که ساکنان این مناطق به مبدا خود برگردند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی به ذکر دلایل ساماندهی حاشیه مشهد پرداخت و ضمن تشکر از زحمات همه دستگاه های متولی، بیان کرد: رهبری هم هر وقت به مشهد می آیند بر روی ساماندهی حاشیه مشهد تاکید می نمایند.
جعفری در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در استان کرمان اشاره کرد و گفت: اقدامات بسیار خوبی که در قالب اقتصاد مقاومتی در استان کرمان صورت گرفت باعث شد کرمان در سال 95 به عنوان استان پایلود اقتصاد مقاومتی در کشور مطرح شود.
وی به موانع توسعه کشور در چهل سال گذشته از جمله تمرکز گرایی، نزاع های سیاسی، بزرگ‌بودن دولت، بروکراسی اداری وعدم‌انسجام ارکان‌حکومتی پرداخت و گفت: مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی به دنبال توسعه همه جانبه مردم است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ابراز کرد: اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در قلعه گنج استان کرمان منافعی از جمله افزایش رفاه اجتماعی، کاهش۷۰درصدی جرائم خشن،افزایش اشتغال پایدار، کاهش نرخ بیکاری و افزایش حاکمیت قانون را در پی داشت که باعث شده است قلعه گنج شرایط متفاوتی را نسبت به قبل از اجرای طرح مذکور تجربه کند.
جعفری در ادامه ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت اجرای مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در خراسان رضوی گفت: یکی از موفقیت های مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در خراسان رضوی این است که ۸۰ درصد از معین های اقتصادی استان از بخش خصوصی و نیمه خصوصی هستند.
وی متذکر شد: در ادامه اجرای طرح اقتصاد مقاومتی، نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی ایجاد شد تا علاوه بر مردمی شدن اقتصاد و رصد فعالیت معین ها، در راستای برداشتن موانع احتمالی ایجاد شده گام بردارد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۲۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان