مرتضی محبی فر
فرماندار شهرستان جغتای

    .
۱۳۹۸/۰۶/۲۰

معاون آب و آبفا وزیر نیرو:

وزارت نیرو پشتیبان طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور است

معاون آب و آبفا وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو پشتیبانی های لازم را از طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور انجام خواهد داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، قاسم تقی زاده خامسی در نشست مشترک استانداران استان های شرق کشور با مدیران وزارت نیرو که با موضوع بررسی طرح انتقال آب از سواحل چابهار در سالن همایش‌های شهید هاشمی نژاد مشهد برگزار شد، اظهار کرد: علاوه بر وجود 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور، از 609 دشت ایران، 405 دشت ممنوعه است و شرایط برای تامین آب دشوار شده است.
وی افزود: در حال حاضر 10 هزار روستا در کشور هنوز آب پایدار ندارند و آبرسانی به این روستاها از طریق قنوات یا به وسیله تانکر انجام می گیرد و لازمه حل آن مدیریت مصرف آب است.
تقی زاده خامسی با بیان اینکه 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، اظهار کرد: سال گذشته دولت در مصوبه ای مقرر کرد که به غیر از استان های گیلان و مازندران در هیچ استان دیگری برنج کشت نشود اما شاهد هستیم در سال جاری میزان برنج کاری در استان های دیگر دو درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای کلید زدن طرح انتقال آب به شرق کشور گفت: خوشبختانه آقای رزم حسینی استاندار خراسان رضوی برای اجرای طرح همیاران آب، کار مطالعه طرح را به دانشگاه فردوسی سپرده اند که قابل تقدیر است.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از سواحل چابهار تنها راه تامین آب کریدور شرق کشور نیست، افزود: راه هایی نظیر استفاده از پساب و بازچرخانی آب به همراه مدیریت مصرف کمک شایانی به مسئله تامین آب می کند.
تقی زاده خامسی با بیان اینکه بازار آب برای نخستین بار در خراسان رضوی راه‌اندازی خواهد شد، ادامه داد: در مجموع برای 3 استان شرق کشور میزان برداشت آب از سواحل چابهار یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب تعیین شده است که مسئولیت تخصیص آب استحصالی با مدیران عامل آب منطقه ای استان ها خواهد بود.  
وی با بیان اینکه وزارت نیرو در تخصیص آب انتقال یافته از سواحل چابهار به شرق کشور دخالت نخواهد کرد، افزود: ما صرفا در حوزه پشتیبانی، حمایت های لازم را از این طرح انجام خواهیم داد و امیدواریم در کمترین زمان ممکن اجرایی شود. 

*پشتیبانی فراکسیون کریدور شرق کشور مجلس از طرح انتقال آب
در ادامه نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی گفت: اجرای طرح انتقال آب یک فرصت طلایی برای توسعه و آبادانی شرق کشور به شمار می رود و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد بهره برداری از این طرح باشیم.
امیرحسین قاضی زاده هاشمی افزود: در کنار طرح انتقال آب از سواحل چابهار، موضوع تملک زمین در مسیر انتقال آب نیز اهمیت زیادی دارد و باید پیگیری های لازم در این زمینه انجام شود.
وی بیان کرد: فراکسیون کریدور شرق کشور مجلس شورای اسلامی حتما این پروژه را به همراه موضوع توسعه شرق کشور مورد پشتیبانی و حمایت قرار خواهد داد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۰۷۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان