مرتضی محبی فر
فرماندار شهرستان جغتای

    .
۱۳۹۸/۰۳/۱۹

استاندار خراسان رضوی با توجه به طرح انتقال آب از دریای عمان تاکید کرد:

ضرورت تامین منابع آبی پایدار برای نسل های آینده / نیازمند خردورزی درحوزه تامین آب هستیم

استاندار خراسان رضوی خواستار خرد ورزی در حوزه آب شد و گفت: برای نسل های آینده باید منابع آبی پایداری تامین کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی علیرضا رزم حسینی در جلسه با فعالین حوزه کشت و صنعت غذا و مدیران دستگاه های اجرایی که به منظور بررسی  و گفت و گو در خصوص طرح انتقال آب از دریای عمان صورت گرفت، گفت: همه عوامل از جمله شرایط تحریمی وجود دارد تا ما کار نکنیم اما باید خطر ریسک را پذیرفت و برای توسعه وآبادانی قدم جلو گذاشت.
استاندار خراسان رضوی با بیان این که باید برای نسل های بعدی منابع آب پایداری تامین کنیم، خاطرنشان کرد: گذشتگان نزدیک دو هزار سال پیش قنواتی را احداث کردند و ما هنوز از آن ها استفاده می کنیم ما برای نسل های بعدی چه کاری انجام داده ایم؟ طرح انتقال آب از دریای عمان اقدام بسیار بزرگی برای نسل آینده محسوب می شود. 
وی گفت: حدود 10 تا 15 سال پیش که طرح آبی خلیج فارس می خواست مطرح بشود افرادی بودند که فکر موفقیت این طرح را دور از ذهن می دانستند اما الان که با شما حرف می زنم این طرح حدود 70 درصد پیشرفت دارد.
استاندار خراسان رضوی اذعان کرد: ما می خواهیم مازاد بر تامین آب، برای 50 هزار هکتار کشت زعفران یک هلدینگ کشاورزی زعفران کاری تشکیل بشود که این یک ایده اقتصادی است .
وی در همین رابطه با اشاره به این که در حوزه آب نیازمند خردورزی هستیم، افزود: وقتی آب قیمت پیدا کند مصرف کننده قدر آن را بیشتر می داند.
در ادامه این جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بر ضرورت طرح انتقال آب از عمان برای کشور و استان سخن گفت و افزود: این طرح از سال های قبل مطرح بوده و با حضور استاندار جدید موافقت های ملی نیزدر این زمینه اخذ شده است.
علی رسولیان افزود: مشارکت استان و فعالین حوزه اقتصادی در طرح مذکور بسیار مهم است و اگر همت کنیم می توانیم یک اتفاق تاریخی را رقم بزنیم اما اگر اهمال شود قطعا بعدا موجب افسوس ما خواهد بود لذا باید در استان های شرقی عملیات اجرایی به دقت شروع بشود.
مدیرکل آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان این که شرق کشور در شرایط خاصی قرار دارد اذعان کرد: ما در منطقه خشک جهان قرار داریم که دامنه تغییرات بارندگی در آن بسیار زیاد است و نمی توان گفت سال آینده خشک یا تر خواهد بود.
محمد علایی از پدیده تغییر اقلیم، بیشتر شدن دامنه تغییرات و عوامل انسانی به عنوان تهدید نام برد و ادامه داد: باید برای آینده آبی شرق کشور منابع مطمئنی در نظر بگیریم که در این راستا طرح انتقال آب از دریای عمان می تواند نقش مثبتی داشته باشد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۱۴۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان